Monotypia - czym jest i jak ją wykonać?
Do wykonania odbitki potrzebujemy gładkiego podłoża z materiału nieabsorbującego farby. Dawniej była to np. miedziana płyta, dzisiaj używa się tafli szkła lub pleksi. Odbitkę można uzyskać na kilka sposobów, m.in.:
pokryć płytę farbą, a następnie za pomocą różnych narzędzi - szpachelek, pędzli, grzebieni, tkanin, itp. - usunąć farbę, tworząc rysunek, który przeniesiemy na papier, dociskając go do matrycy za pomocą prasy lub, jeśli pracujemy w warunkach domowych i nie posiadamy takiego narzędzia -wałka o twardej rolce, np. gumowej, jak do nakładania farby;
pokryć płytę farbą, przykryć papierem i za pomocą narzędzia (np. długopisu) stworzyć rysunek poprzez docisk - co ważne, jeśli mamy trudności z robieniem tego "w powietrzu", warto podłożyć pod rękę jakiś przedmiot, dzięki czemu unikniemy niepożądanych plam na naszym rysunku;
nanosić na płytę farbę zupełnie tak, jakbyśmy malowali na płótnie czy papierze, krótko mówiąc, namalować to, co zamierzamy odbić, a następnie postępować dokładnie tak, jak w punkcie 1.;
wykorzystać różnego rodzaju przedmioty - szablony z papieru, liście, kwiaty, tkaniny, itp. - które możemy przyłożyć tak, aby farby na papierze nie odbić lub pokryć je farbą i ułożyć na matrycy "czystą stroną" do niej; jest to sposób, który przypomina frotaż i daje niesamowite efekty.
Monotypię można wykonać za pomocą jednej lub wielu matryc - niezależnie od tego, czy tworzymy obraz monochromatyczny, czy wielobarwny.
Medium wykorzystywanym w monotypii jest farba graficzna (drukowa); może być ona olejna lub wodna - ja do tego typu prac zawsze używam olejnej, ponieważ lubię jej zapach (nie ma nic lepszego od tej charakterystycznej woni wypełniającej całe mieszkanie!) i głębię koloru, a jej długi czas schnięcia pozwala na ewentualne poprawki czy detale.
Ja swój obraz stworzyłam spontaniczne, malując pędzlem czarną i brązową farbą olejną na pleksi, a następnie przeciągając ją szpachelką i patyczkami tak, aby stworzyć prześwity. Sama odbitka nie do końca spełniła moje oczekiwania, ale matryca jak najbardziej, dlatego też pozostawiłam ją na około tydzień, aby wyschła, a dzięki temu, że pracowałam na cienkim arkuszu pleksi, mogę podłożyć pod nią dowolny arkusz papieru i uzyskać różne warianty.
Komentarze
Prześlij komentarz