Kultura Egejska
PONIŻSZA TREŚĆ POCHODZI Z MOICH PRYWATNYCH MATERIAŁÓW, JEST ZGODNA Z PROGRAMEM NAUCZANIA, NIE STANOWI NAUKOWEGO OPRACOWANIA WYBRANEGO TEMATU, A SYNTETYCZNĄ NOTATKĘ.
Kultura Kreteńska | Minojska
rozwijała się w tym samym czasie, co kultura Starożytnego Egiptu i Mezopotamii; zaczęła rozwijać się w 3000 r.p.n.e., szczyt rozwoju osiągnęła w latach 1500-1000 p.n.e., jest związana z mitem o Minotaurze.
PAŁAC W KNOSSOS 2000 p.n.e.
apogeum funkcjonowania pałacu to 1400 r.p.n.e.; uległ on zniszczeniu spowodowanym trzęsieniem ziemi; odkrył go sir Arthur Evans, który dokonał jego częściowej rekonstrukcji, dodając tym samym własne poprawki;
pałac miał nieregularny kształt, liczne pomieszczenia, co wskazywało na połączenie z Minotaurem; pałac to wielopoziomowe portyki wsparte na niskich, krępych, polichromowanych na ciemnobrązowy kolor, kolumnach.
→ figuralne w swobodnej i ekspresyjnej kompozycji
→ lekkość, swoboda, brak kanonu
→ wrażliwość na naturę
→ zagadnienie ruchu
→ żywe kolory
→ dekoracyjność
→ płynna, falista linia, czarny kontur (w większości)
→ tematyka: festyny, przyroda, procesje, sceny rodzajowe
→ malowano na jeszcze mokrym tynku - al fresco
Kultura Mykeńska | Achajska | Helladzka
sztuka ta nawiązuje do kreteńskiej, lecz jest znacznie bardziej surowa; znamy ją głównie z cytadeli; główne miasta-warownie: Teby, Tyryns, Mykeny - zamieszkane przez wojownicze plemiona Achajów, które wkrótce podbiły Kretę; Troję i Mykeny odkrył Heinrich Schliemann.
MEGARON
sala reprezentacyjna poprzedzona dziedzińcem, bez okien, miejsce spotkań drużyny królewskiej
⤷ ściany dekorowano scenami wojennymi, myśliwskimi, zapasami
⤷ sala miała palenisko i otwór w dachu
⤷ megaron poprzedza coś w rodzaju portyku - wysunięte ściany zwane antami, miedzy którymi są kolumny (prototyp małych świątyń greckich)
ARCHITEKTURA SEPULKRALNA - GROBOWIEC AGAMEMNONA | SKARBIEC ATREUSZA
Komentarze
Prześlij komentarz